Ανατροπές στο δημοτικό! Κρατάνε MantzouBot και StardustCrusaders σε γυμνάσιο και λύκειο μετά και την 4η και πιο δύσκολη Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ρομποτικής

ρομποτική 4η αγωνιστική

Για άλλη μία Κυριακή ομάδες άρχισαν να προσέρχονται από νωρίς στον χώρο του OKThess το οποίο μας φιλοξένησε για μία ακόμα φορά για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ρομποτικής! Οι τελευταίες οδηγίες και συμβουλές δόθηκαν από προπονητές και γονείς, καθώς οι ομάδες άρχισαν να κάθονται στα τραπέζια τους.

Με την αποκάλυψη της πίστας και των δοκιμασιών που την συνόδευαν φάνηκε ότι θα είναι ένα δύσκολο απόγευμα για όλες τις ομάδες καθώς η δυσκολία ήταν αρκετά υψηλή.

Η λέξη κλειδί λοιπόν για την 4η Αγωνιστική ήταν “Εναέριες Αποστολές”. Έτσι λοιπόν όλα όσα έπρεπε να κάνει το ρομπότ ήταν ανυψωμένα και αιωρούνταν πάνω από την πίστα. 2 κλιψάκια να μεταφερθούν στην απέναντι μεριά της πίστας χωρίς να διαλυθεί το δοκάρι το οποίο τα συγκρατούσε, ενώ και ο πολλαπλασιαστής της βαθμολογίας προέκυπτε από ένα τρίτο κλιψάκι που έπρεπε να φτάσει στην σωστή θέση.

Γρήγορα αντιλήφθηκαν οι συμμετέχοντες ότι μία βαθμολογία μεγαλύτερη από 100 πόντους θα τους έφερνε στις πρώτες θέσεις λόγω της δυσκολίας της δοκιμασίας.

Με την εκκίνηση των 2 ωρών για την προετοιμασία του πρώτου γύρου είδαμε αρκετές διαφορετικές προσεγγίσεις στον τρόπο επίλυσης. Καθώς περνούσε ο χρόνος αρκετές ομάδες έδειχναν έτοιμες για τον πρώτο αγωνιστικό γύρο. Αρκετά από τα φαβορί έδειχναν επίσης ότι θα διατηρήσουν την θέση τους.

Στον πρώτο γύρο αυτό άλλαξε καθώς και στο δημοτικό και στο γυμνάσιο και στο λύκειο οι ομάδες που κατάφεραν την καλύτερη επίδοση δεν ήταν οι ομάδες που κατείχαν την πρώτη θέση στην συνολική κατάταξη. Οι #MantzouBot έδειχναν ότι θα έχαναν την πρώτη θέση για πρώτη φορά μετά από 4 αγωνιστικές ενώ και οι #StardustCrusaders και οι #Think-Bot δεν είχαν καταφέρει βαθμολογία που τους έφερνε στην πρώτη θέση. Με το 120 να είναι η καλύτερη επίδοση σε όλες τις κατηγορίες επαληθεύτηκε και το γεγονός ότι επρόκειτο για την πιο δύσκολη δοκιμασία μέχρι στιγμής.

Οι ομάδες βλέποντας τις χαμηλές βαθμολογίες αλλά και τον χρόνο να κυλάει αντίστροφα για τον δεύτερο αγωνιστικό γύρο, τροποποίησαν λίγο την στρατηγική τους ώστε να σκαρφαλώσουν όσο το δυνατών πιο ψηλά στην κατάταξη. Επίσης φάνηκε ότι σημαντικό ρόλο θα παίξουν επίσης και οι 2 γύροι καθώς υπήρχαν αρκετές ομάδες που ισοβαθμούσαν.

Ο δεύτερος γύρος ήρθε και άλλαξε τον βαθμολογικό πίνακα κατά πολύ. Οι #MantzouBot, αν και σε ισοβαθμία, κατάφεραν να πάρουν την πρώτη θέση με καλύτερη 2η επίδοση ενώ οι #StardaustCrusader “γύρισαν” το παιχνίδι πετυχαίνοντας 150 πόντους όπου ήταν και η καλύτερη επίδοση όλης της αγωνιστικής. Στο δημοτικό είδαμε νέες ομάδες στην κορυφή. Οι #CentralMinds2 έδειξαν ότι ήρθαν για να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή με 2 αγώνες λιγότερους, αλλά έχοντας κάνει 2 πάρα πολύ καλές εμφανίσεις. Εντυπωσιακή ήταν και η επίδοση από τους #C.L.E που κατέλαβαν την 2η θέσης προσπερνώντας πολλά φαβορί.

Μία ακόμα αγωνιστική τελείωσε. Τέσσερις ακόμα μένουν για την στέψη του πρωταθλητή.