fbpx
Πρωτάθλημα Ρομποτικής 2020 2020-02-02T02:13:51+00:00

Πρωτάθλημα Ρομποτικής 2020

Το Πρωτάθλημα Ρομποτικής διοργανώνεται από το TLCThink Learn Create – Κέντρο Τεχνολογίας και Εκπαίδευσης για δεύτερη χρονιά, με την πανελλαδική έναρξη την Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019. Το πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί σε 6 αγωνιστικές σε τοπικό επίπεδο με τις κορυφαίες ομάδες να προκρίνονται στην τελική φάση οπού αποτελείται από 4 αγωνιστικές που λαμβάνουν μέρος μέσα σε 2 ημέρες. Με το πέρας της τελικής φάσης, ακολουθεί η τελετή λήξης του πρωταθλήματος με την ανακοίνωση και την βράβευση των πρωταθλητών στις 3 κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο).

Στην Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί στο Pinewood – The American International School of Thessaloniki την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου στις στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αθήνα θα διεξαχθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Σχολικού Συγκροτήματος Αγίου Δημητρίου(Στρογγυλό), 1ο Γυμνάσιο-1ο Λύκειο Αγίου Δημητρίου, την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου στις στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45και ώρα λήξης 20:00.

Στις Σερρών θα διεξαχθεί στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45 και ώρα λήξης 20:00.

Στη Χίο θα διεξαχθεί στο Ανδρεάδειο Γυμνάσιο Βροντάδου την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αλεξανδρούπολη θα διεξαχθεί στο Πολυκοινωνικό Κέντρο Αλεξανδρούπολης  την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αιτωλοακαρνανίας θα διεξαχθεί στο ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου στις 09:00. Ώρα προσέλευσης 08:45 και ώρα λήξης 12:00.

Στην Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί στο περίπτερο 7 στη Δ.Ε.Θ την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αθήνα θα διεξαχθεί στο Σεράφειο δήμου Αθηναίων την Κυριακή 12 Ιανουαρίου στις στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45και ώρα λήξης 20:00.

Στις Σερρών θα διεξαχθεί στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45 και ώρα λήξης 20:00.

Στη Χίο θα διεξαχθεί στο Ανδρεάδειο Γυμνάσιο Βροντάδου την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αλεξανδρούπολη θα διεξαχθεί στο 5o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αιτωλοακαρνανίας θα διεξαχθεί στο ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στις 09:00. Ώρα προσέλευσης 08:45 και ώρα λήξης 12:00.

Στην Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί στο περίπτερο 7 στη Δ.Ε.Θ την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αθήνα θα διεξαχθεί στο Σεράφειο δήμου Αθηναίων την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Στις Σερρών θα διεξαχθεί στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:45 και ώρα λήξης 20:00.

Στη Χίο θα διεξαχθεί στο Ανδρεάδειο Γυμνάσιο Βροντάδου την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αλεξανδρούπολη θα διεξαχθεί στο Νομαρχείο την Κυριακή 8Δεκεμβρίου στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Στην Αιτωλοακαρνανίας θα διεξαχθεί στο ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου στις 09:00. Ώρα προσέλευσης 08:30 και ώρα λήξης 12:00.

Το πρωτάθλημα ρομποτικής Θεσσαλονίκης θα διεξαχθεί στο Pinewood – The American International School of Thessaloniki με την πρώτη αγωνιστική να διεξάγεται την Κυριακή 10 Νοεμβρίου ξεκινώντας στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:15 και ώρα λήξης 20:00.

Το πρωτάθλημα ρομποτικής της Αθήνας θα διεξαχθεί στο Σεράφειο δήμου Αθηναίων με την πρώτη αγωνιστική να διεξάγεται την Κυριακή 24 Νοεμβρίου ξεκινώντας στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:15 και ώρα λήξης 20:00.

Το πρωτάθλημα ρομποτικής Σερρών θα διεξαχθεί στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών με την πρώτη αγωνιστική να διεξάγεται την Κυριακή 10 Νοεμβρίου ξεκινώντας στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Το πρωτάθλημα ρομποτικής Χίου θα διεξαχθεί στο Ανδρεάδειο Γυμνάσιο Βροντάδου με την πρώτη αγωνιστική να διεξάγεται την Κυριακή 10 Νοεμβρίου ξεκινώντας στις 17:00. Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Το πρωτάθλημα ρομποτικής Αλεξανδρούπολης θα διεξαχθεί στο Νομαρχείο με την πρώτη αγωνιστική να διεξάγεται την Κυριακή 24 Νοεμβρίου ξεκινώντας στις 17:00.Ώρα προσέλευσης 16:30 και ώρα λήξης 20:00.

Το πρωτάθλημα ρομποτικής Αιτωλοακαρνανίας θα διεξαχθεί στο ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας με την πρώτη αγωνιστική να διεξάγεται την Κυριακή 24 Νοεμβρίου ξεκινώντας στις 9:00.Ώρα προσέλευσης 08:30 και ώρα λήξης 12:00.

Το πρωτάθλημα έχει ως στόχο να παράσχει στους μαθητές περισσότερα κίνητρα για να ασχοληθούν με τη ρομποτική και να ανακαλύψουν τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να βρίσκουν μόνοι τους λύσεις πάνω σε ποικίλα προβλήματα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, με βασικά εργαλεία την ευρηματικότητα και την φαντασία τους.

Παιδιά όλων των ηλικιών μπορούν να λάβουν μέρος είτε ατομικά είτε σε ομάδες, Για την συμμετοχή στο πρωτάθλημα δεν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις ρομποτικής, καθώς είναι έτσι διαμορφωμένο, ώστε οι μαθητές με μικρότερη εμπειρία στο αντικείμενο να μπορούν να αντεπεξέλθουν στις δραστηριότητες και αντίστοιχα τα παιδιά με μεγαλύτερη εμπειρία να διατηρούν το ενδιαφέρον τους.

Πληροφορίες σχετικά με τους κανόνες του πρωταθλήματος μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ!

Μπορείτε να δείτε και τα αναλυτικά αποτελέσματα τις τελευταίας αγωνιστικής ΕΔΩ!

Θεσσαλονίκη

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Central Minds 541631414014
M.A.R.C.O. 6441420514
Robot Boom31012123748037
Var.Kar.21015573756037
Deep Blue87151545682,545
Ρομποφιλαράκια31127707
Mantzou Robotics568423267,523
Mantzou Fighters121210104467544
Mantzou Technology155783541035
ΒΜΔ331361311013
RoboGamers73151615516
UFO1214604
Mantzou Red881508
RoboGamers 2213103

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Central Minds 43481513515
Central Minds 37510426277,526
Central Minds 2827102732527
Central Minds 16105728412,528
SSD57352019520
The Leaders412151243637,543
DDP2154153652536
Pro-grammers128123239032
Roboteleiakia103662525525
RamFire156283132031

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Premium Alpha121512155493054
HS BOTICS888832177,532
Mantzou Bots1212151251837,551
Mantzou Wrc151010104552045

Σέρρες

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Amazones101215124922549
Robot Designers151512155741057
Parametric151510515

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Robot Makers1215151557327,557
Robot Mechanics151212125123051

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
IronBrick151527015

Χίος

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
A.K.A ROBOTICS8121073738037
MSN-Robotics15815125038550
π- Robotics1071283727037
GYMVRONT12157154954049
Robot Tricks7108123727537

Αθήνα

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Robotricks1512121251212,551
RoboBoys1215151557437,557

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
SSA8127123949539
CROSSBOW151012104753047
Windows7715736332,536
RobotTeam1288836352,536
NikoLaz101510641522,541
LOGOTIMIS151518015

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
O.J.1515154533045

Σίφνος

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Oi Filenades10108154328543
Robotic Girls121210124636046
Sifnos GGA Robotics15151585371553
M.M.K Team8812103824038

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Anminics121012104420044
Creative Worriors1215101249462,549
SifnosBots151215155745557

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Here Comes the Forthnite Duo151515156076560

Αλεξανδρούπολη

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Pro Robots121212155126551
BrickBuilders1515151257613,7557

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
C.A.-ROBS151515156045560

Αιτωλοακαρνανία

ΟνομαΒαθμολογία*Συνολοκό ΣκορΣυνολική Βαθμολογία**
Three M 3155123551535
Ανώνυμοι 101212236487,536
Trollers 436316182,516
Merry Merry Merry Seasons661263028530
Anonymous 154342634026
The Rippers 558826282,526
NASA Team128773433534
Makers 722102118021
Απίθανοι 87452426024
Onewing Dragon Cataclysm1015154040540

Χρυσοί Χορηγοί