fbpx

Συναρπαστικό το φινάλε στο Πρωτάθλημα Ρομποτικής για το 2019

Ποιος θα είναι ο Πρωταθλητής Ρομποτικής στο δημοτικό; Ποιες θα είναι οι 2 ομάδες που θα συνοδεύσουν τους MantzouBot στο βάθρο του γυμνασίου; Ποιος θα επικρατήσει τελικά στο λύκειο;

Αυτές ήταν οι ερωτήσεις που είχαν μείνει αναπάντητες εν αναμονή της 8ης και τελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ρομποτικής. Η μόνη ομάδα που έφτασε με λιγότερο άγχος στο χώρο του Δημαρχείου Πανοράματος ήταν η MantzouBot που είχαν εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρώτη θέση και ο στόχος τους ήταν μία ακόμα καλή εμφάνιση για το κλείσιμο της χρονιάς. Στο δημοτικό 3 ομάδες διεκδικούσαν την πρώτη θέση ενώ στο λύκειο οι Stardust Crusaders είχαν ένα μικρό προβάδισμα έναντι των RoboHearts κάτι που όμως μπορούσε να αλλάξει.

Η λέξη κλειδί αυτή τη φορά ήταν “Τρίαθλο”. Οι ομάδες έπρεπε να λύσουν μία πίστα με 3 διαφορετικές δοκιμασίες. Πολλές διαφορετικές λύσεις και αρκετά ρομπότ “χταπόδια” όπως τα αποκαλούν τα παιδιά σε μία από τις πιο ευχάριστες αγωνιστικές του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής.  Με την ανακοίνωση των δοκιμασιών όλες οι ομάδες ξεκίνησαν την επίλυση της πίστας και από νωρίς φάνηκε ότι θα βλέπαμε υψηλά σκορ. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα Think Robots από το δημοτικό πέτυχε 240 πόντους πριν ακόμα ανακοινωθεί το bonus challenge.

Στο δημοτικό από τον πρώτο γύρο είχαμε 300άρι τελικά από τους Think Robots με την ομάδα Probot-Kea να ακολουθούν στου 195 πόντους. Στο γυμνάσιο οι Reboot πέτυχαν επίσης 300άρι, ενώ στο λύκειο οι Stardust Crusaders βρέθηκαν στην πρώτη θέση με 270 πόντους.

Με αυτά τα δεδομένα τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα για τα Probotakia που δεν τα πήγαν καλά στον πρώτο γύρο και έτσι οι Think Robots είχαν κάνει το μεγαλύτερο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το ίδιο πέτυχαν και οι Reboot όπου από την 5η θέση που βρισκόντουσαν πριν τον πρώτο γύρο, είχαν σκαρφαλώσει πλέον στην δεύτερη. Στο λύκειο τα πράγματα έγιναν πλέον αρκετά δύσκολα για τους RoboHearts και οι Stardust Crusaders κρατούσαν με το ένα χέρι την κούπα.

Ο δεύτερος γύρος όμως έφερε ανατροπές. Οι Robohearts πέτυχαν 300άρι δημιουργώντας διαφορά 30 πόντων από το 270 που είχαν οι Stardust Crusaders κάτι που αποδείχθηκε πάρα πολύ σημαντικό καθώς οι 2 ομάδες ισοβαθμούσαν και ο πρωταθλητής λυκείου προέκυψε από τα κριτήρια ισοβαθμίας. Έτσι οι Robohearts αναδείχθηκαν πρωταθλητές με 84 βαθμούς και 1215 συνολικούς πόντους με τους Stardust Crusaders να ακολουθούν στην δεύτερη θέση επίσης με 84 βαθμούς αλλά 1190 πόντους. Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι RoboArt με 69 βαθμούς.

Στο δημοτικό οι Think Robots κράτησαν το προβάδισμα και έτσι στέφθηκαν πρωταθλητές με 70 βαθμούς και 1145 συνολικούς πόντους. Ακολούθησαν οι Probot-Kea με 58 βαθμούς και την 3άδα του βάθρου έκλεισαν οι Probotakia με 56 βαθμούς.

Στο γυμνάσιο η ομάδα MantzouBot κατέκτησε το πρωτάθλημα ρομποτικής με 78 βαθμούς και 1200 πόντους συνολικά. Στην δεύτερη θέση βρέθηκαν οι Re-boot με 60 βαθμούς οι οποίοι πήραν την δεύτερη θέση κερδίζοντας στην ισοβαθμία έχοντας 935 συνολικούς πόντος έναντι 730 πόντους που είχαν οι The Infinites που κατέλαβαν την 3η θέση (επίσης 60 βαθμοί).

Στο All-Star Robots που ακολούθησε νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα των Αραμπατζή Κατερίνα. Στάθη Βάρη και Ματθαίου Μπρέτσα, 3 παιδιά από 3 διαφορετικές ομάδες που συνεργάστηκαν άψογα και πέτυχαν το 5 στα 5 στις βολές της οποίες εκτέλεσε το ρομπότ τους.

Μία πανέμορφη χρονιά έληξε με τον καλύτερο τρόπο σε μία όμορφη τελετή λήξης με τους νικητές να πανηγυρίζουν για τις επιδόσεις τους, να κερδίζουν δώρα αλλά και για όλους τις συμμετέχοντες που απέκτησαν τόσες εμπειρίες και ίσως ένα διαφορετικό τρόπο σκέψεις σχετικά με την επίλυση προβλημάτων.

Σας περιμένουμε όλους του χρόνου για ένα εξίσου συναρπαστικό πρωτάθλημα!